Červený zázrak v podzimním menu: Znáte ho!

Tušili jste, že první záznamy o této zelenině jsou staré asi 3000 let a pocházejí z Babylónie? Červenou řepu často považujeme za slovenskou klasiku, ale znali ji už staří Římané. Vařili z ní různá jídla, a rádi využívali i jejích léčivých účinků. Později se rozšířila do celé Evropy. Oblíbená je také v Severní Americe, v některých asijských zemích, ale i v Rusku, kde kraluje v tradičním boršči.

Prospívá zdraví i kráse
Jak konkrétně? Červená řepa obsahuje vitamíny C, skupiny B a mnohé další, z minerálů sodík, draslík, vápník, hořčík, mangan. Má také vysoký obsah kyseliny listové, vlákniny a betainu. Díky řadě prospěšných látek zpevňuje cévy, kosti, posiluje imunitu, aktivuje produkci červených krvinek, neutralizuje v těle toxiny a dokonce prý podporuje dobrou náladu. A jak je to s tou krásou? Je známo, že působí na vláčnost pokožky, dodává nehtům pevnost a vlasům lesk.

A takto bychom mohli ve vypočítávání příznivých účinků pokračovat dál. Rozumnější však bude, když si její pozitivní účinky vyzkoušíte sami. Stačí zaběhnout do Kauflandu.

Je to vaše zeleninová topka?
Jak jste na tom s červenou řepou vy? Můžete si z ní připravit různá chutná jídla – červenou řepu, boršč, červenou řepu, pečenou řepu se sýrem, červenou řepu pomazánku, saláty v kombinaci s ovocem nebo zeleninou a dokonce i zdravé červenou řepu. Klasikou je chutný červenočervený salát s křenem ve sladko-kyselém nálevu. Inspiraci najdete také v Kaufland online kuchařce. A neměli byste zapomenout na čerstvou červenou šťávu, která vám určitě prospěje v období, kdy na nás číhají viry a chřipka.

Když na velikosti nezáleží
Možná v prodejně natrefíte na řepu, kterou do řetězce dodává společnost Zelonax z Kolárova od osvědčených pěstitelů z úrodné oblasti Žitného ostrova.

„Čerstivou červenou řepu dodáváme podle objednávek řetězce každý den. Ráno se na poli posbírá, probere, opere a odpoledne už může být v EPS bedýnkách v logistickém centru v Ilavě. Nebo druhý den, pokud je objednaný objem větší,“ vysvětluje Alexander Nagy, jednatel společnosti.

Všimli jste si při nákupu, že hlavičky červené řepy jsou přibližně stejně velké? Musí splňovat předepsané parametry, tedy mohou mít hmotnost v rozpětí 300 g – 500 g. Je to praktické i při vaření či pečení. „Velikost však nijak neovlivňuje chuť. Menší i větší plody jsou stejně chutné,“ dodává A. Nagy.

Chutná nám, zásoby dlouho nevydrží
V družstvu pěstitelů Zelinářská z Kostelní u Dunaje pěstují tuto zeleninu na výměře 27 hektarů. Podle slov obchodního ředitele Josefa Zrubana mají letos dobrou úrodu, protože celou plochu zavlažují.

„Sesbíranou úrodu ukládáme v dřevěných bednách do klimatizovaného skladu, takže teoreticky bychom obchod uměli zásobovat až do nové úrody. Kvůli velkému zájmu nám však vydrží zásoby jen do konce zimy,“ říká J. Zruban. Když jde řepa na odbyt, znamená to, že je kvalitní. Co všechno musí pro to udělat? Před samotným expedováním sklizené plody operou, roztřídí podle velikosti a nakonec vytřídí poškozené kusy. Potom je uloží do 15 kg beden a do 24 hodin dodávají do logistického centra řetězce.

„S Kauflandem spolupracujeme od úplného začátku, kdy otevřely první prodejny. Můžeme směle říci, že rosteme spolu s řetězcem. S přibývajícími prodejnami roste i objem zboží, které do sítě dodáváme,“ s uspokojením konstatuje J. Zruban. Nejprve začali s bramborami, postupně přidali cibuli, česnek, mrkev, petržel, celer a poté i jiné druhy zeleniny. „Budeme rádi, pokud se nám podaří naše hlavní komodity – brambory, cibuli, česnek, červenou řepu a kořenovou zeleninu – dodávat do řetězce po celý rok. Zatím to není v našich možnostech, ale pracujeme na tom,“ dodává.

A tohle jste věděli?
Také listy řepky jsou jedlé, obsahují betakaroten, vápník a železo. Můžeme z nich připravit salát.
Uvařená řepa je stejně bohatým zdrojem živin jako syrová.
Sytou červenou barvu má díky betainu – antioxidantu, který mimo jiné pomáhá chránit játra před toxiny.
Má vysoký obsah draslíku, který odvodňuje a odkyseluje organismus.
Červené barvivo z červené řepy se využívá k dobarvování potravin – například. džemů, rajčatového protlaku nebo zmrzliny.

- Reklama -

Redakce doporučuje

Dostupné šicí stroje pro děti na NEJ šicí stroje

Přihlásili jste své dítko do kurzu šití a jej tato aktivita zaujala natolik, že o ní neustále mluví a na základě toho víte, že...

Vitamin K2 a jeho důležitý společník – vitamin D3

Vitamin K2 je velmi důležitým vitaminem, který napomáhá vedení vápníku v těle tam, kde je potřebný. To znamená do kostí a zubů, podílí se na...

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a lékaři se shodují, že 80 % otoků způsobuje životní styl, za zbytek může kombinace...

Články autora

Dostupné šicí stroje pro děti na NEJ šicí stroje

Přihlásili jste své dítko do kurzu šití a jej tato aktivita zaujala natolik, že o ní neustále mluví a na základě toho víte, že...

Nejlepší perníkové těsto, jaké jste kdy jedli. Vyrobte si z něj chutné perníky už s předstihem

Potřebujeme:400g hladké mouky170g moučkového cukru50g másla2ks vajíček3PL medu1PL rumu1KL sody bikarbony1KL pepře do perníkůPostup:Ještě předtím, než začneme, ujistíme se, že všechny suroviny mají stejnou...

Vanilkové rohlíčky jako oblíbená dobrota tohoto období. Podle tohoto lehkého receptu je zvládne připravit každý

Pokud jste dostali chuť na vánoční cukroví už o něco dříve, pusťte se do vypékání. Začít můžete zejména oblíbenými vanilkovými rohlíky, kterých se snad...